Ako sa správne starať o svoje ruky?

Keďže koža na rukách je tenká, má veľký sklon k vysúšaniu, k čomu prispieva predovšetkým to, že ich niekoľko krát za deň umývame. Suchá pokožka rýchlejšie stárne, má sklon k popraskaniu a je drsná. Prirodzený mastný film, ktorý sa na koži nachádza a napomáha jej udržiavať vlhkosť, narúša mnoho faktorov, s ktorými naše ruky prichádzajú denno denne do kontaktu. Preto je lepšie sa im vyhýbať, prípadne sa snažiť čo najviac eliminovať ich negatívne vplyvy.

Aké sú základné rady pre pekné ruky a nechty?

Mydlo a príliš teplá voda ruky vysušujú, preto by ste si mali vždy vyberať hydratačné krémové mydlá s nízkym obsahom PH a umývať si ich vždy radšej s vlažnou vodou. Pri ich utieraní by ste nemali ruky silno šúchať a drhnúť, ale iba jemne otrieť uterákom, a následne vždy použiť krém.

Ruky vo veľkej miere vysušujú i obľúbené antibakteriálne gély, keďže obsahujú alkohol, preto by ste ich nemali používať na celé ruky, ale iba na spodnú časť dlaní a prstov.

Najviac rukám i nechtom škodia čistiace prostriedky, ktoré používame pri umývaní riadov či upratovaní bytu. Tieto prípravky sú doslova “chemickými kokteilmi”, preto by ste sa mali rozhodne vyhýbať ich stretu s pokožkou a vždy nosiť rukavice!

Základným pravidlom pekných udržiavaných rúk a nechtov je predovšetkým ich pravidelná hydratácia! Kvalitný hydratačný krém na ruky majte preto vždy po ruke a aplikujte ho po každom umytí rúk, najmä v zimných mesiacoch. Krém by mal obsahovať mnoho vitamínov a prospešných látok, ktoré vyživia pokožku na rukách a spevnia nechty.

Pokiaľ sú vaše ruky skutočne veľmi suché, až popraskané a vaše nechty majú sklon k lámaniu, účinok krému môžete posilniť použitím bavlnených rukavíc, ktoré zabezpečia pomalé vstrebávania krému po celú dobu spánku. Na ruky aplikujte pokojne väčšiu vrstvu mastnejšieho krému a nasaďte rukavice. Pre jemné a vláčne ruky im raz týždenne doprajte peeling, ktorým odstránite odumreté bunky či olejový zábal, ktorý vyživí vaše nechty, kožičku okolo nich a krásne hydratuje celú pokožku rúk. Vhodný je predovšetkým mandľový alebo olivový olej. Ponorte do neho ruky približne na 8 minút, a potom nasaďte bavlnené rukavice.

Na starostlivosť o ruky nezabúdajte najmä v zimných mesiacoch. Vplyvom mrazu a vlhkého počasia pokožka na rukách i nechty trpia a to aj v prípade, že nosíte rukavice. Nehovoriac o tom, keď ruky nechávate nechránené. Okrem krémovania by ste im preto mali aspoň 1 krát za týždeň dopriať napríklad kúpeľ v teplej vode s prípravkami určenými na regeneráciu pokožky rúk a nechtov. Vhodné je tiež použitie masky na ruky alebo už spomínaných olejov, ktoré môžete naniesť večer a zmyť alebo nechať pomocou bavlnených rukavíc pôsobiť celú noc.

Ako a kedy správne používať krém na ruky?

Vaše ruky by ste nemali krémovať iba vtedy, keď máte pocit “suchých rúk”, ale minimálne 4 denne. Počas dňa ho na ruky nanášajte v tenšej vrstve, na noc aplikujte pokojne aj väčšie množstvo. V priebehu dňa používajte hydratačný krém, ktorý nezanecháva ruky mastné, ale rýchlo sa vstrebáva. Na noc môžete pokojne použiť aj mastnejšie prípravky.

Základom úspechu je výber vhodnej kozmetiky. Používajte krémy, ktoré sú výhradne určené na ruky a nechty a riaďte sa vašim typom pokožky. Krém na ruky vždy vmasírujte pre lepšiu cirkuláciu krvi. .

Ako sa starať o slabé a lámavé nechty?

Pokiaľ sú problémy s vašimi nechtami spojené s nedostatkom vitamínov a minerálov, môžete ich doplniť prostredníctvom vhodnej stravy alebo pomocou rôznych doplnkov výživy dostupných v lekárni. Nutné je doplniť vitamíny A, B, C i E a minerálne látky ako železo, vápnik, zinok, selén, horčík, kremík a kyselina listová. Špeciálne na nechty je vhodná strava pestrá na potraviny ako sú ryby, mliečne produkty, listová zelenina, brokolica, orechy, hydinové mäso, syry, sója, vajcia, morské riasy, rôzne semiačka, strukoviny, olivový či sezamový olej,  pivovarské kvasnice, slivky či hrozienka. Nechtom taktiež prospieva vitamín  D, jeho najlacnejším zdrojom  je slnko. Pokiaľ potrebné vitamíny dopĺňate prostredníctvom doplnkov stravy vo forme tabletiek, nemali by ste to preháňať! Prebytok vitamínov a minerálov im taktiež môže škodiť.

Pomôcť proti lámavosti môže pomôcť pitie bylinkových čajov niekoľkokrát denne. Odporúča sa najmä čaj zo žihľavy a z prasličky roľnej. Naopak obmedziť by ste mali pitie minerálnych vôd, pretože pri spotrebovaní väčšieho množstva za deň telo prijíma viac minerálov, než stačí spotrebovať. Obľúbenú minerálku by ste teda nemali konzumovať denne a pokiaľ áno, jej prísun by ste mali obmedziť na maximálne 2dcl denne.

Vplyvom chladu a vlhka majú nechty tendenciu vysychať a následne sa lámať, preto vždy noste rukavice a ruky pravidelne hydratujte kvalitným krémom. Nezabúdajte nanášať krém i na nechty a kožičku okolo! Ak sa vám nechty v zime lámu, radšej si ich nestrihajte, lebo sa budú štiepiť. Lepšie je v takom prípade opilovať ich kvalitným skleneným pilníkom. Postupujte zo strany do stredu.

Kožičku okolo nechtov nikdy nestrihajte, ruky namočte na pár minút do zohriateho výživného oleja, a potom kožičku jemne zatlačte špachtličkou. Na upravené nechtové lôžko a kožičku okolo je výborné nanášať špeciálny olejček s vitamínom E, regeneračný a výživný gél alebo jednoducho olivový či iný obľúbený olej.

Veľmi účinné sú tiež rôzne domáce zábaly napríklad medový, so zohriateho olivového či manďlového oleja napríklad aj zmiešaný s citrónovou šťavou. Necháme ich pôsobiť kľudne aj polhodiny pod igelitom alebo rukavicami. Citrónovú šťavu môžete aplikovať na nechty aj samostatne. Pomáha ich spevneniu i vybieleniu.

Ďalšia jednoduchá a rýchla možnosť je kúpiť si výživný bezfarebný lak na nechty s vápnikom a inými prospešnými látkami, ktoré nechty vyživia i spevnia - tie používajte vždy pod farebné laky, inak vám nechty neprirodzene zožltnú.

zdroj: Pilulka24.sk